Co łączy psa, cynika i kanalię

 
Wściekły pies

Nie zawsze psy obdarzano taką sympatią jak zwykli to czynić ludzie współcześni. W starożytności, średniowieczu i w czasach nowożytnych nazwa zwierzęcia używana była jako wyzwisko, a przymiotnik utworzony od niej w związku z rzeczownikiem jako przekleństwo. Epitet "psi" bywał również negatywnym określeniem. Do dzisiaj w polszczyźnie funkcjonuje np. związek frazeologiczny "psia pogoda", odpowiadający znaczeniem pogodzie brzydkiej, pochmurnej, wietrznej i deszczowej.

Okazuje się również, że nazwa zwierzęcia leży u źródeł dwóch wyrazów, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego.

Cynikiem nazywamy osobę, która kpi z uznanych ogólnie wartości i zasad moralnych, nie wierzy w szczerość i szlachetność motywów postępowania ludzkiego. Określenie zdecydowanie nie jest komplementem. Czy wiecie, jaka jest jego etymologia? Otóż wyraz pochodzi od greckiego słowa "kyon", czyli pies.

Podobnie jest z kanalią. Mianem tym obdarzany jest człowiek podły i postępujący nikczemnie. Wyraz powstał od łacińskiego słowa "canis", oznaczającego psa.

Zobacz także