Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Bez ceregieli o ceregielach

"Słownik języka polskiego " podaje, że wyraz ceregiela używany jest zwykle w liczbie mnogiej jako ceregiele i oznacza zbyteczne, konwencjonalne grzeczności, ceremonie, korowody, od uczestnictwa w których trudno się wymówić, a także wysuwanie nieistotnych skrupułów, zastrzeżeń i obiekcji.

więcej »

Bezbłędne życzenia noworoczne

Jak napisać życzenia, Sylwester czy sylwester, nowy rok czy Nowy Rok? Sylwester pisany wielką literą oznacza imię męskie Sylwester, natomiast bal noworoczny to sylwester.

więcej »

Być solą ziemi

Nie ulega wątpliwości, że ten frazeologizm ma pozytywną wymowę, a używany wobec osoby, bądź grupy osób podkreśla ich walory, wartość i znaczenie.

więcej »

Ciotki rewolucji

Takim wyrażeniem lekceważąco i z pobłażliwością nazywane bywają kobiety nazbyt oddane pewnej idei, niespełnione w życiu osobistym.

więcej »

Ciszej nad tą trumną

W polszczyźnie istnieją powiedzenia, które mimo to iż pojawiły się stosunkowo niedawno, cieszą się nadzwyczajną popularnością.

więcej »

Cymbał i cymbaliści

Słownikowo wyraz "cymbał" ma trzy znaczenia: - używany w liczbie mnogiej jest nazwą instrumentu muzycznego, - oznacza głos pomocniczy w organach, - wreszcie jest pogardliwym określeniem człowieka ograniczonego, tępego, niezaradnego życiowo: gamonia głupca i niezdary.

więcej »

Czarny koń

Czarnym koniem nazywany bywa niespodziewany zwycięzca, osoba mająca nieoczekiwany, znaczący wpływ na rozwój wydarzeń lub sytuacji zakończonych sukcesem.

więcej »

Dlaczego koniec jest szary

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koniec jest szary? Mówi się, że ktoś siedzi na szarym końcu, albo przybiegł na metę na szarym końcu, czyli jest ostatni.

więcej »