Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Bezbłędne życzenia noworoczne

Jak napisać życzenia, Sylwester czy sylwester, nowy rok czy Nowy Rok? Sylwester pisany wielką literą oznacza imię męskie Sylwester, natomiast bal noworoczny to sylwester.

więcej »

Być solą ziemi

Nie ulega wątpliwości, że ten frazeologizm ma pozytywną wymowę, a używany wobec osoby, bądź grupy osób podkreśla ich walory, wartość i znaczenie.

więcej »

Ciotki rewolucji

Takim wyrażeniem lekceważąco i z pobłażliwością nazywane bywają kobiety nazbyt oddane pewnej idei, niespełnione w życiu osobistym.

więcej »

Ciszej nad tą trumną

W polszczyźnie istnieją powiedzenia, które mimo to iż pojawiły się stosunkowo niedawno, cieszą się nadzwyczajną popularnością.

więcej »

Cymbał i cymbaliści

Słownikowo wyraz "cymbał" ma trzy znaczenia: - używany w liczbie mnogiej jest nazwą instrumentu muzycznego, - oznacza głos pomocniczy w organach, - wreszcie jest pogardliwym określeniem człowieka ograniczonego, tępego, niezaradnego życiowo: gamonia głupca i niezdary.

więcej »

Czarny koń

Czarnym koniem nazywany bywa niespodziewany zwycięzca, osoba mająca nieoczekiwany, znaczący wpływ na rozwój wydarzeń lub sytuacji zakończonych sukcesem.

więcej »

Dlaczego koniec jest szary

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koniec jest szary? Mówi się, że ktoś siedzi na szarym końcu, albo przybiegł na metę na szarym końcu, czyli jest ostatni.

więcej »

Do siego roku!

Pod koniec roku zdarza się, coraz rzadziej, ale jednak zdarza się, słyszeć życzenia "Do siego roku" wypowiadane z entuzjazmem i szczerze.

więcej »