Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Zabobony

Zabobonem, zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego", nazywamy wiarę w tajemnicze i nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w magiczną moc słów, przesąd.

więcej »

Zjadać własny ogon

Wydaje się, że u źródeł zyskującego na popularności frazeologizmu leży wywodzący się ze starożytności wizerunek węża lub smoka pożerającego własny ogon nazywanego uroborosem.

więcej »

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Frazeologizmu używany, kiedy chcemy powiedzieć, że nie można mieć więcej niż to możliwe, że pewne wybory niosą ze sobą nieodwołalne konsekwencje, że niektóre działania wykluczają się wzajemnie.

więcej »

Żyć na kocią łapę

Wydaje się, że ten potocznie używany frazeologizm łączy w sobie obserwacje dotyczące gwarancji, jakie dają niespisane umowy z charakterem kotów.

więcej »