Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Lanie

Kara fizyczna wymierzona osobie nieletniej nazywana bywa laniem.

więcej »

Leśny dziadek

"Leśny dziadek" jest nietaktownym wyrażeniem, które oznacza lekceważący stosunek nadawcy wypowiedzi do osoby, której wypowiedź dotyczy.

więcej »

Marne pożytki z figi

Figa jest śródziemnomorskim owocem, który jak żaden inny, odgrywa niebagatelną rolę w wielu europejskich językach.

więcej »

Moralność Kalego

Henryk Sienkiewicz był wybitnym pisarzem, a o jego wielkich zasługach dla kultury i języka polskiego świadczą m.

więcej »

Można umrzeć ze śmiechu

Jeśli sądzisz, że "umrzeć ze śmiechu" to jedynie taki zwrot, którego używa się wtedy, gdy usłyszeliśmy wyjątkowo śmieszny żart, jesteś w błędzie.

więcej »

Nie bez kozery

      Jak pewnie się orientujesz, fraza "nie bez kozery" znaczy tyle, co "nie bez przyczyny", "nie bez powodu" i używana jest wówczas, gdy wyjątkowo chcemy podkreślić, że jakieś działanie podjęte zostało z premedytacją i z nadzieją na osiągnięcie konkretnego celu.

więcej »

Nocny marek

Osoba, która chodzi późno spać i woli być aktywna późnym wieczorem niż rankiem nazywana bywa "nocnym markiem.

więcej »

Nudy na pudy

Frazeologizm stanowiący tytuł tego tekstu używany jest wówczas, gdy nadawca chce podkreślić, że wyjątkowo nie jest zainteresowany sytuacją, w jakiej się znajduje.

więcej »

O blacharach kiedyś i dziś

Pisarz Waldemar Łysiak w jednym z felietonów żartobliwie zauważył, że pierwowzoru kobiety określanej dzisiaj mianem "blachary" szukać można w XVIII wieku.

więcej »

O pochodzeniu fatamorgany

      Zdarza się, że niekiedy imiona postaci literackich, nawet zupełnie fikcyjnych, trafiają do języka i zaczynają pełnić funkcję nazw.

więcej »