Edusensacje

Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.

Adam Mickiewicz wypatrywał Napoleona z kościelnej wieży

      Legenda (wywodząca się z relacji Alojzego Ligenzy Niewiarowicza) mówi, że czternastoletni Adam Mickiewicz z niecierpliwością wypatrywał przybycia wojsk napoleońskich na Litwę, a szczególnie do Nowogródka, gdzie w 1812 roku mieszkał i pobierał nauki.

więcej »

Bez fałszywej skromności

"Dowiedziawszy się o śmierci Goethego, pomyślałem sobie, iż Bóg go wziął z tego świata, aby dla mnie, wydającego poezje, miejsce zrobił na świecie.

więcej »

Biurko Telimeny

Bohaterka "Pana Tadeusza" Telimena, opiekunka Zosi, kosmopolitka, wielbicielka francuskiej mody i lwica salonowa, przebywając od wielu miesięcy w Soplicowie, swoje najcenniejsze pamiątki z czasów pobytu w Petersburgu przechowywała .

więcej »

Casanova w Warszawie

Giacomo Casanova, dyplomata, awanturnik, hazardzista, przemysłowiec – bankrut, literat a przede wszystkim uwodziciel wszech czasów, w roku 1765 przyjechał do Warszawy na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego.

więcej »

Cenzura Marii Konopnickiej

Maria Szypowska w swojej książce "Konopnicka, jakiej nie znamy" przytacza fragmenty tekstów poetki, które zostały ocenzurowane przez pracowników Warszawskiego Komitetu Cenzury podległego bezpośrednio Głównemu Zarządowi Prasy i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Petersburgu.

więcej »

Ciężko być synem wieszcza

Wbrew powszechnemu mniemaniu Adam Mickiewicz nie cieszył się na emigracji taką estymą, jaką skłonni są mu przypisywać współcześni wielbiciele.

więcej »

Co jadano na obiadach czwartkowych?

Stanisław August Poniatowski, wzorując się na angielskich klubach i francuskich salonach literackich, miał zwyczaj zapraszać wybijających się literatów, ludzi sztuki i nauki na obiady w czwartek.

więcej »