Lektury Józefa Piłsudskiego
Okazuje się, że ludzie, którzy zapisali się złotymi literami na kartach historii Polski, byli na ogół świetnie oczytani.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Okazuje się, że ludzie, którzy zapisali się złotymi literami na kartach historii Polski, byli na ogół świetnie oczytani.
więcej »4 listopada 1823 roku Adam Mickiewicz został aresztowany za działalność w Stowarzyszeniu Filomatów.
więcej »Jan III Sobieski i królowa Marysieńska nie bez przyczyny uchodzili za najszczęśliwszą, kochającą się parę królewską.
więcej »Nieco ponad pięć miesięcy (od lipca do grudnia 1294 roku) Piotr z Marone jako Celestyn V zasiadał na papieskim tronie.
więcej »14-letni Juliusz Słowacki zapałał do Ludwiki Śniadeckiej uczuciem doskonale romantycznym.
więcej »Zygmunt Gloger w "Księdze rzeczy polskich" wspomina łyżki, których używano w czasach staropolskich.
więcej »29 listopada 1918 roku w Warszawie przy Nowym Świecie 57 działalność rozpoczęła jedna z najsławniejszych kawiarni okresu międzywojennego "Pod Picadorem".
więcej »Augistino Ramelli, włoski inżynier specjalizujący się z projektowaniu i budowaniu machin wojennych, miał dosyć ciągłego przekładania dużych i ciężkich ksiąg.
więcej »Lato 1829 roku Adam Mickiewicz spędził Karlsbadzie, najmodniejszym wówczas europejskich kurorcie, słynącym z leczniczych wód mineralnych.
więcej »23 października 1823 roku Adam Mickiewicz wraz z kilkunastoma innymi członkami Związku Filaretów został aresztowany i osadzony w przerobionym na więzienie wileńskim klasztorze bazylianów.
więcej »Aż trudno uwierzyć, że Adam Mickiewicz nieskąpiący słów w swych poematach, z nadzwyczajną powściągliwością prowadził notatki z podróży po Niemczech, którą odbył w sierpniu 1829 roku.
więcej »Pytanie co zrobić z niekochanym, ale oddanym wielbicielem spycha sen z oczu niejednej uroczej dziewczynie.
więcej »W połowie sierpnia 1834 roku, Adam Mickiewicz dzielił się w liście do przyjaciela Edwarda Antoniego Odyńca wrażeniami z pierwszych tygodni swojego małżeństwa z Celiną Szymanowską.
więcej »Biografowie Mikołaja Reja z Nagłowic uważanego za ojca literatury polskiej przemilczają na ogół informacje o licznych słabościach poety, mimo że te powszechnie były komentowane przez jemu współczesnych, niekiedy nawet z podziwem.
więcej »Maria Konopnicka, autorka słynnej pieśni patriotycznej "Rota" i uroczych wierszyków dla najmłodszych, matka sześciorga dzieci, nie stroniła od miłosnych przygód.
więcej »Publikując wymyśloną przez siebie historię wojny mnichów, Ignacy Krasicki wzbudził wiele kontrowersji nie tylko wśród współczesnych sobie odbiorców.
więcej »Mickiewicz opisuje w „Panu Tadeuszu” gatunek muchy występującej na całym obszarze Litwy, odkryty przez Wojskiego i nazwany szlacheckim.
więcej »Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie - mówi jedno z najbardziej popularnych staropolskich powiedzeń.
więcej »W Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu znajduje się tzw.
więcej »Pisząc powieści historyczne ku pokrzepieniu polskich serc, nie szczędził Henryk Sienkiewicz opisywanym bohaterkom przymiotów umysłu i ciała.
więcej »Trudno uwierzyć, co potrafią usłyszeć postaci uwiecznione na kartach najwybitniejszych dzieł naszej narodowej literatury.
więcej »Antoni Słonimski i Julian Tuwim są autorami prawdopodobnie najdłuższego zdania w literaturze polskiej.
więcej »Biskup smoleński Adam Naruszewicz był wybitnym przedstawicielem polskiego oświecenia.
więcej »Najlepszy poradnik jak żyć napisany został w średniowieczu po łacinie.
więcej »Najstarszy zachowany zabytek, w którym znajduje się zdanie napisane po polsku to "Księga henrykowska".
więcej »