Maszyna ułatwiająca czytanie


Maszyna do czytania

Augistino Ramelli, włoski inżynier specjalizujący się z projektowaniu i budowaniu machin wojennych, miał dosyć ciągłego przekładania dużych i ciężkich ksiąg. Korzystał z kilku woluminów niemal równocześnie i to ciągle przenoszenie książek męczyło go nad wyraz. Postanowił ułatwić sobie pracę. W 1588 roku skonstruował maszynę do czytania, którą widzisz obok.

Urządzenie ułatwia jednej osobie przeglądanie kilkunastu ksiąg w jednym miejscu. Działa podobnie jak diabelski młyn. Każda książka ułożona została na oddzielnej półce, ustawionej pod odpowiednim kątem i dodatkowo zabezpieczona przed zsunięciem się. Ramelli wykorzystał mechanizm przekładni obiegowej, który wcześniej używany był w zegarach astronomicznych.

Maszyna do czytania szybko zyskała popularność. Jej konstrukcja i zasada działania opisywana była często w książkach na temat mechaniki. W oparciu o projekt Ramelliego zbudowano wiele takich ułatwiających czytanie urządzeń. Dzięki jezuitom prowadzących działania misyjne, w XVIII wieku maszyna trafiła nawet do Chin.

Zobacz także