Edusensacje

Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.

Romantyczny liścik

Najsłynniejszy liścik w literaturze polskiej miał niewielkie rozmiary, został napisany na białym papierze i zwinięty w rulonik.

więcej »

Sekret Jana Andrzeja Morsztyna

Interpretatorzy barokowej poezji Jana Andrzeja Morsztyna przez ponad trzysta lat żyli w przekonaniu, że adresatką jego wierszy "Do Kasi" była Katarzyna Gordon of Huntly, żona poety.

więcej »

Sezon na kawę

W "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, nie bez przyczyny nazywanym narodową epopeją, znajdziesz opis kawy doskonałej.

więcej »

Skromny jak poeta

W 1831 roku Adam Mickiewicz cieszył się olbrzymią popularnością jako autor "Ody do młodości", utworu, który towarzyszył wybuchowi powstania listopadowego.

więcej »

Spokój Mickiewicza

Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XIX stulecia Adam Mickiewicz bywał częstym gościem w salonie modnej francuskiej pisarki publikującej pod nazwiskiem George Sand.

więcej »

Spór o wyższość Sienkiewicza nad Mickiewiczem

Twórczość Henryka Sienkiewicza wzbudzała entuzjazm nie tylko czytelników, którzy z niecierpliwością czekali na kolejne odcinki publikowanych w prasie powieści, ale także krytyków literatury, którzy doceniali talent i literackie umiejętności prozaika.

więcej »

Stanisław Wyspiański odmawiał podpisywania

Przeciętni i mierni twórcy korzystają z każdej nadarzającej się okazji, by promować siebie i swoją twórczość i na ogół nie mają większych problemów ze złożeniem podpisu pod petycją, listem czy odezwą, nawet wówczas kiedy te bywają fatalnie zredagowane.

więcej »