Miłość niejedno na imię - o Marii Konopnickiej

foto

Maria Dulębianka, portret Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka, autorka słynnej pieśni patriotycznej "Rota" i uroczych wierszyków dla najmłodszych, matka sześciorga dzieci, nie stroniła od miłosnych przygód.

Mąż pisarki Jarosław nazywany przez nią "wąsatym aniołem" był szalenie przystojny, początkowo szarmancki i świetnie tańczył. Niestety z czasem zaczął nadużywać też alkoholu, bywał brutalny.
Poetka szukała pocieszenia w bardziej stabilnych męskich ramionach. Na liście pozamałżeńskich miłości Konopnickiej znajdują się m.in. nauczyciel jej dzieci, Konstanty Krynicki i właściciel sąsiadującego majątku ziemskiego, Korneli Dąbrowski. Po rozstaniu z mężem, pisarka związana była z wybitnym czeskim pisarzem Jaroslavem Vrchlickym i młodszym o kilkanaście lat Janem Gadomskim. Zakochany w pisarce, młodszy od niej o 22 lata, Maksymilian Gumplowicz, miał popełnić samobójstwo z miłości.

Ludwik Krzywicki, myśliciel i prekursor polskiej socjologii, w jednym listów napisał o Konopnickiej: "niewiasta mocno kochliwa".

Ządni sensacji łączą Konopnicką także z noszącą się po męsku Marią Dulębianką. Konopnicka wspierała pozbawioną większego talentu malarkę przez ponad 20 lat, użyczała jej dachu na głową i nazywała "Pietrkiem". Trudno jednak takie przywiązanie świadczące o litościwym sercu poetki traktować jak erotyczną fascynację.

Zobacz także