Dlaczego poszukujemy i niekiedy znajdujemy swoją drugą połówkę


rys. dr Tom Stockman

Frazeologizmy "szukać swojej drugiej połowy" i "znaleźć swoją drugą połowę" mają źródła w starożytności. W jednym z najsłynniejszych dzieł Platona, "Uczcie", grecki filozof włożył w usta Arystofanesa, uznawanego za jednego z ojców komedii antycznej, mit o Erosie. Zgodnie z nim niegdyś na świecie ludzie wyglądali zupełnie inaczej. Występowały też wówczas nie dwie, a trzy płcie.

Arystofanes twierdził, że pierwotnie każdy człowiek miał okrągłą postać, cztery ręce, cztery nogi i dwie twarze zwrócone w przeciwną stronę, umocowane na walcowatej szyi, a także czworo uszu i dwie okolice wstydliwe. Chodził tak, jak się chodzi obecnie w jedną, bądź w drugą stronę, a jak się bardzo spieszył, to się po prostu turlał. Ludzie mieli albo płeć męską, albo płeć żeńską, albo jedną cześć męską a drugą żeńską, czyli byli obojnakami.

W owych praczasach byli bardzo silni, niezależni i aroganccy wobec bogów. Postanowili wybudować schody sięgające nieba. Chcieli dostać się do miejsca tylko bogom danego i zakłócić niebiański spokój. Zaniepokojeni bogowie zastanawiali się, jak ukarać ludzi za tę pychę. I wtedy Zeus zaproponował, by przeciąć każdego człowieka na pół. Tym sposobem ludzie byliby znacznie słabsi i niezdolni do  wielkiego wysiłku i podejmowania boskich wyzwań. Byłoby ich także dwa razy więcej, przez co składaliby bogom dwa razy więcej ofiar.

Pomysł gromowładnego Zeusa spodobał się innym bóstwom i ludzie zostali poprzecinani na połowę, tak jak owoce przecina się na kompot. Rozcięta skóra na ciele każdego człowieka została zebrana i zawiązana. Stąd właśnie wziął się pępek. Rozcięci na pół ludzie zaczęli tęsknić każdy za swoją połówką. Poszukiwali się, a kiedy się znaleźli, obejmowali się czule. Aby mogli połączyć się w miłosnym uścisku, poruszeni ich tęsknotą bogowie, wymodelowali ludzkie ciała tak, by choć przez chwilę, poczuli się jednością.

Zgodnie z mitem przytoczonym przez Platona, tylko z odnalezioną swoją drugą połówką człowiek jest w stanie stworzyć stały związek i przeżyć prawdziwą miłość.

Zobacz także