Akt komunikacji

Dowiesz się, co to jest akt komunikacji i jakie warunki muszą być spełnione by zaistniał. Poznasz terminy: nadawca, odbiorca, komunikat, kod, kanał przekazu, kontekst.

Teoretycznie, praktycznie i przystępnie o procesie komunikacji. Przykłady, które pozwolą Ci zrozumieć zagadnienie i szybko zapamiętać potrzebną terminologię.Kiedy czytasz ten plik jesteśmy z trakcie aktu komunikacji, porozumiewania się.

Ja jestem nadawcą komunikatu, piszę do Ciebie, a Ty jesteś odbiorcą komunikatu, czyli czytelnikiem. Wyrazy, które do Ciebie napisałam to komunikat, przekaz. Aby był dla Ciebie zrozumiały, komunikat został przygotowany po polsku. Język polski jest zatem kodem wypowiedzi. Czytasz ten tekst dzięki Internetowi. Internet to kanał przekazu.
Co stanowi kontekst? Może przygotowujesz się do klasówki, może powtarzasz lekcje, może chciałeś poszerzyć swoją wiedzę. Sytuacja, w jakiej zdecydowałeś się rozpocząć nasz akt komunikacji stanowi kontekst.

Aby akt komunikacji miał miejsce muszą zaistnieć następujące elementy: nadawca, odbiorca, komunikat zakodowany tak, by odbiorca mógł go zrozumieć, dostarczony w odpowiedni sposób (odpowiednim kanałem), kontakt między nadawcą i odbiorcą w określonej sytuacji, okolicznościach, czyli w kontekście.

Przeprowadźmy następującą analizę. 14 lutego, na ławce osoby, którą bardzo lubisz kładziesz kartkę z czerwonym serduszkiem.
Czy mamy do czynienia z aktem komunikacji? Oczywiście, tak.
Ty jesteś nadawcą. Osoba, która znajdzie kartkę jest odbiorcą/adresatem. Kartka z serduszkiem to komunikat „ bardzo cię lubię”. Komunikat będzie zrozumiany, jeśli osoba, która znajdzie kartkę, wie, jak odczytać kod, czyli czerwone serduszko. Sytuacja dzieje się 14 lutego, w Dniu Zakochanych i ten dzień stanowi kontekst całego wydarzenia.

Sprawdź, czy zapamiętałeś.
Na lekcji polskiego piszesz kartkówkę na temat aktu komunikacji. Odpowiedz na pytania.
Kto jest nadawcą w tej sytuacji, odbiorcą, co jest komunikatem, kanałem wypowiedzi, co stanowi kontekst aktu komunikacji?

Odpowiedzi:
– ty jesteś nadawcą;
- nauczyciel jest odbiorcą;
– to co napisałeś na temat aktu komunikacji jest komunikatem;
– papier jest kanałem wypowiedzi:
- kontekst; aktu komunikacji – kartkówka na lekcji polskiego.;

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole