Adam Mickiewicz „Dziady”, co powinieneś zapamiętać

Dowiesz się, jakie romantyczne idee znalazły odzwierciedlenie w „Dziadach”, na czym polegało nowatorstwo tego dramatu na tle literatury polskiej.

Mesjanizm, mistycyzm, afirmację indywidualizmu, odwołania do ludowości odkryjesz w fantastyczno-publicystycznym dramacie Mickiewicza. W sposób karkołomny narodowy wieszcz starał się połączyć w jedno wszystkie najważniejsze idee swojej epoki. Udało mu się to dzięki nowej romantycznej formule dramatu. Nie ma więc w „Dziadach” jedności miejsca i akcji. Wydarzenia rozgrywają się na cmentarzu, w więzieniu, w salonie, na plebanii. Oddzielone są od siebie miesiącami, a nawet latami. Tak jak płynny jest czas i miejsce, tak niedookreślony jest główny bohater. Nie-wiadomo-kto upiór, kochanek, poeta, bojownik o wolność. Różne wcielenia bohatera łączy, spaja cecha charakteru - bezwstydny narcyzm. Bohater romantyczny Upiór-Gustaw-Konrad darzy siebie uczuciem bezgranicznego uwielbienia, analizuje bez końca swoje stany emocjonalne, po czym dochodzi do wniosku, że równy jest Bogu. Wyczerpany takimi odkryciami mdleje...

Po wysłaniu SMS, otrzymasz kod dostępu do takiego pliku, jaki wybrałeś: PDF lub MP3. Kod możesz wpisać trzy razy. Potem straci ważność.
plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF wyślij SMS o treści AP.IOY4 na numer 75068, cena 6,15 PLN z VAT. Regulamin.
Usługa dostępna jest w sieciach T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 wyślij SMS o treści AP.MP3E na numer 75068, cena 6,15 PLN z VAT. Regulamin.
Usługa dostępna jest w sieciach T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.