Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz", Księga VII, Rada

Poznasz szczegółowe streszczenie fragmentu „Pana Tadeusza”. Dowiesz się, jakich czynów gotowa była dokonać dla ojczyzny szlachta zaścianka Dobrzyn. Będzie też o Kropidle, Konewce, Brzytewce, Scyzoryku i innych ulubionych gadżetach zaściankowych bojowników.

W domu starego Macieja trwa narada. Bartek zwany Prusakiem, dla żartu, bo Prusaków ponoć nienawidzi, opowiada o tym, jak w roku 1806 uczestniczył w powstaniu w Wielkopolsce. Wtedy to udało się Polakom wspierającym wojska francuskie i Napoleona przegonić Niemców na cztery wiatry. Bartek radzi, by teraz także pomóc cesarzowi, który jest genialnym dowódcą i wypędzić Moskali z Litwy. Bartka wszyscy słuchają, ponieważ wiedzą, że czytuje gazety i świetnie zna się na polityce.

Przywódca Zaścianka Maciek nad Maćkami zwany to Królikiem, to Zabokiem, to znowu ojcem rodu rozważa wypowiedź Bartka Prusaka, po czym pyta, skąd pochodzą nowiny o tym, że do Litwy zbliża się francuska armia. Bartek odpowiada, że wie to od Księdza Robaka. Radzi jednak wysłać szpiegów na granicę, żeby sprawdzili te informacje i dyskretnie uzbrajać wszystkich w okolicy, uważać przy tym, by nie zdradzić planów Moskalom...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole