Jacek Soplica vel Ksiądz Robak - wnikliwa charakterystyka

Poznasz bardzo dokładną charakterystykę bohatera. Dowiesz się, że warto uważnie przeczytać „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza chociażby po to, by uniknąć uproszczeń w ocenie postaci.

Działacz sejmikowy, przyjaciel możnego Stolnika, wyborny strzelec, awanturnik, zdrajca, patriota, niespełniony kochanek, mąż - pijaczyna, ojciec porzucający swojego syna, mnich, emisariusz, altruista, dbający o interesy swojej rodziny. Jacek Soplica ucieleśnia romantyczne prawo do wolności jednostki i stanowienia o sobie. Sam decyduje o tym, kim jest. Nie podporządkowuje się nikomu. Przypatrzmy się tej kontrowersyjnej postaci „Pana Tadeusza”.

Klucznik Gerwazy, ostatni sługa Horeszków opowiadając historię zamku Hrabiemu, wspomina Jacka Soplicę i charakteryzuje go. Według Gerwazego Jacek był „paliwodą” i kłótnikiem. Nie był bogaty, ale cieszył się wielkim szacunkiem wśród Sopliców. Potrafił zjednać dla sprawy 300 głosów na sejmiku. Z tego też powodu często gościł na zamku Stolnika, któremu pomagał w przeforsowaniu ważnych kwestii. Ta przyjaźń między dygnitarzem a ambitnym szlachcicem skończyła się, gdy Stolnik zauważył, że Jacek chce poprosić go o rękę córki Ewy...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole