Dantejskie sceny, czyli co Dante Alighieri zobaczył w Piekle

Dowiesz się, jakie kary czekają na ludzi grzesznych i występnych, kiedy po śmierci trafią do Piekła i jak powstał frazeologizm „dantejskie sceny”.

W średniowieczu o Dantem Alighieri mawiano, że jest jedynym człowiekiem, któremu dane było zwiedzić zaświaty i powrócić do świata żywych. Włoskiego poetę rozsławił utwór zatytułowany „Boska Komedia”.  W pierwszej części poematu Dante opisywał, jak w towarzystwie cienia rzymskiego poety, Wergiliusza, udał się w głąb piekielnych czeluści. Widział tam sceny mrożące krew w żyłach i przerażające okrucieństwem. Utwór Dantego wywarł na czytelnikach piorunujące wrażenie, a poszczególne fragmenty na trwałe wryły się w powszechną pamięć. W wielu narodowych językach, także w polszczyźnie, powstał związek frazeologiczny używany do nazwania przerażających wydarzeń z udziałem ludzi. Do dzisiaj mówimy o „dantejskich scenach”, kiedy opowiadamy o zdarzeniach okrutnych wstrząsających, drastycznych, makabrycznych o zachowaniu tłumu ogarniętego rozpaczą i paniką.

Jeśli jesteś ciekaw, co dokładnie widział Dante w dziewięciu piekielnych kręgach i jak cierpią grzesznicy odsłuchaj, przeczytaj edusensowny materiał.

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole