Ostatni romantyk czy poczciwy człowiek - charakterystyka Ignacego Rzeckiego

Poznasz charakterystykę jednego z najważniejszych bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa.

Ignacy Rzecki jest jedną z głównych postaci powieści „Lalka”. Dzięki pisanemu przez niego „Pamiętnikowi starego subiekta”, czytelnik poznaje szeroki kontekst opisywanych wydarzeń, a przede wszystkim system wartości i przemyślenia samego pana Ignacego. Może zajrzeć bohaterowi w serce i umysł i porównać to, co tam znalazł z relacją narratora.

Wielokrotnie na kartach powieści Prusa pojawia się określenie „stary” w odniesieniu do Rzeckiego. Tak nazywa go najlepszy przyjaciel, Stanisław Wokulski, tak określają go subiekci w sklepie, tak wreszcie myśli o sobie sam Ignacy. Spostrzegawczy czytelnik zauważy wszakże, że bohater starszy był od Wokulskiego niespełna pięć lat i w momencie, gdy go poznajemy zbliża się do pięćdziesiątki.

Jest szczupłym mężczyzną średniego wzrostu. Ubiera się schludnie, starannie, chociaż zupełnie niemodnie. Ku swojej rozpaczy, pan Ignacy wzbudza wyglądem zainteresowanie otoczenia, które natychmiast rozpoznaje w nim dziwaka i samotnika. Ignacy dba o swoją garderobę sam. Jest starym kawalerem i raczej stroni od kobiet. Wspomina kiedyś Wokulskiemu, że w młodości kochał się szalenie, była to jednak miłość na tyle nieszczęśliwa, że Rzecki nie zamierza powtarzać tego doświadczenia. Na wdzięki kobiet nie pozostaje jednak ślepy. Dostrzega urodę pierwszej żony Wokulskiego, zachwyca się panią Stawską. Ta ostatnia wydaje mu się nie tylko skończoną pięknością, ale także aniołem. Ignacy nie ma jednak odwagi, by starać się o rękę damy...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole