Mit Demeter i Kora

Dowiesz się, dlaczego pory roku zmieniają się cyklicznie, a także, że celem zakazów jest uchronić Cię przed niebezpieczeństwami i niespodziankami. Poznasz siłę i determinację miłości matki, a przede wszystkim mit o Demeter i Korze.

Kora jest zachwycającą dziewczyną, beztroską i bardzo kochaną przez matkę, boginię urodzaju, Demeter. Urodą i wdziękiem dziewczyny zachwyca się również posępny bóg podziemi Hades, który prosi boga bogów Zeusa o obietnicę, że Kora zostanie jego żoną. Los dziewczyny jest przypieczętowany. Ma zostać panią świata podziemnego. Kiedy zasiądzie na podziemnym tronie, pozostaje tylko kwestią czasu.

Pewnego dnia Kora w towarzystwie nimf bawi się na łące i beztrosko zrywa kwiatki, wszystkie które jej się podobają z wyjątkiem jednego, narcyza. Przed zerwaniem narcyza ostrzegała dziewczynę matka mówiąc, że to kwiat symbolizujący mroczny świat podziemi. Nosi imię młodzieńca, który zakochał się w swoim odbiciu, gdy ujrzał je w wodzie. Zachwycony wpatrywał w drżącą tafle źródełka. W końcu umarł z tęsknoty i miłości, a na jego grobie wyrósł przepiękny kwiat o białych płatkach. Wpatruje się Kora w ten kwiat i mimo ostrzeżeń matki zrywa go. W tej samej chwili zalega ciemność, ziemia rozwiera się nagle, a z jej czeluści wyłania się czarny rydwan zaprzężony w cztery czarne konie, którym kieruje pan podziemia Hades. Kora zdołała tylko krzyknąć, gdy bóg porwał ją na rydwan i pognał w mroczną otchłań. Tylko jedna boginka Kyane zauważa zniknięcie Kory. Płacze tak długo, że zamienia się w źródło. Inne tańczące nimfy nie widzą, by cokolwiek się wydarzyło.

Roniąc rzęsiste łzy Demeter, bogini urodzajów rozpoczyna poszukiwania córki. Przemierza w poszukiwaniach pola i sady. A tam, gdzie przechodzi zrozpaczona matka, tam zieleń usycha, czernieją kłosy, panuje szarość i pustka. Klęska nieurodzaju dotyka coraz większe połacie ziemi. Wreszcie Demeter spotyka boginię ciemności Hekate, która zdrada zbolałej matce, że Kora za przyzwoleniem Zeusa została porwana przez Hadesa. Demeter ogarnia gniew. Poczucie krzywdy sprawia, że rzuca klątwę na ziemię. Nie będzie ona więcej rodziła plonów. Spali ją żar. Ziemia będzie bezpłodna. Nie daje się przebłagać ani ofiarami składanymi przez ludzi, ani prośbami Zeusa. Bogini opuszcza Olimp. Za Demeter wstawia się matka Rea. Za jej namową Zeus zmienia swoje postanowienia. Kora już ma opuścić podziemne państwo, gdy Hades na pożegnanie podstępnie daje jej owoc granatu. Kora nieświadomie rozgryza kilka pestek owocu i tym samym zostaje jego żoną.

Zeus zaprasza Demeter na Olimp. Informuje ją, że niestety nie może cofnąć swoich wyroków, ale postanowił nieco je zmienić. Od tej chwili Kora będzie spędzać na ziemi 2/3 roku, 1/3 zaś spędzi razem z Hadesem w królestwie podziemi jako Persefona.

Demeter szczęśliwa z decyzji Zeusa zdejmuje klątwę z ziemi, a ta natychmiast odżywa.
Od tej pory rytm pór roku wyznaczany jest czasem spotkań matki z córką. Na wiosnę wszystko odżywa wraz z oczekiwaniem Demeter na powrót Kory, latem przyroda bujnie rozkwita wraz z radością Demeter, jesienne deszcze i szarugi odzwierciedlają smutek matki związany z rychłym odjazdem Kory do świata podziemi. Zima to czas rozstania.

Sprawdź, czy zapamiętałeś? Odpowiedz na pytania.
Który z greckich mitów wyjaśnia cykl pór roku?

Odpowiedź: mit o Demeter i Korze.

Jak brzmiało drugie imię Kory, którego używała, jako królowo świata podziemnego?

Odpowiedź: Persefona.

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole