Mitologicze zaświaty, czyli wędrówka po Hadesie na podstawie "Odysei" Homera

Przemierzający dalekie morza i krainy Odyseusz zmierza do swojej Itaki. Wiatry znoszą go
ku wybrzeżom kraju Kimmeryjczyków. Mieszkańcy żyją tu w wiecznej mgle i ciemności, bowiem słońce nigdy nie wschodzi nad horyzontem.

Dobiwszy do brzegu podróżni wyciągają na ląd dwie owce, by złożyć je bogom w ofierze. Odyseusz najpierw czyni w ziemi wgłębienie. Następnie wlewa w nie miód i mleko, potem słodkie wino, wreszcie wodę zmieszaną z odrobiną mąki. Zmarłym obiecuje, że gdy tylko stanie w Itace, spali im w ofierze coś cennego, nadto Tejrezjaszowi zabije czarnego barana, najdorodniejszego w oborze. Tymczasem składa w ofierze dwie owce. Podcina im gardła, a krew zaczyna ściekać we wgłębienie.

Nagle wokół wgłębienia zaczyna się pojawiać tłum duchów wywabionych zapachem krwi. Przybywają z najczarniejszych otchłani Erebu. Są tu młode pary i starcy, panny zatrute młodocianą miłością, wojownicy w pokrwawionych zbrojach zabici oszczepami w boju. Tłum ciśnie się wokół dołu i przeraźliwie wyje. Odyseusz rozkazuje towarzyszom, by szybciej rzucili w ogień odpowiednio przygotowane owce i zaczyna błagać Hadesa i Persefonę o łaskę. Jednocześnie odgania duchy mieczem od chłeptania krwi. Zależy mu, by najpierw skosztował jej wieszczek Tejrezjasz i wyjawił mu przyszłość...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole