Mitologiczne zaświaty, czyli wędrówka po Hadesie na podstawie "Eneidy" Wergiliusza

Poznasz mitologiczną krainę zmarłych. Dowiesz się, jak życie wieczne wyobrażali sobie starożytni.

Podróżujący po upadku Troi Eneasz dociera do Kumy. Spotyka tu wróżkę Sybillę, która instruuje go, w jaki sposób musi przygotować się do wędrówki po krainie umarłych, Hadesie, dokąd sama zobowiązuje się go poprowadzić. Eneasz chciałby tam spotkać się z duchem ojca. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia podróży jest pozyskanie złotej gałęzi jemioły przyczepionej do dębu w gęstym lesie. Herosowi udaje się dostrzec i zerwać gałąź. Udaje się z nią do Sybilli. Razem idą w kierunku jaskini ukrytej pośród lasów i bagien.
Nad zamaskowanym bujną roślinnością jarem unosi się ohydny zaduch. Eneasz ustawia cztery czarne byki, które przywiódł ze sobą, by na początku wędrówki złożyć bogom stosowne dary. Wróżka wylewa na łby zwierząt czerwone wino. Potem przycina każdemu sierść i wrzuca ją w ogień. Tak oddają cześć bogini Hekate. Następnie Eneasz składa w ofierze bogini Gai czarną jałówkę, byka zaś ofiarowuje Hadesowi.

O świcie na rozkaz Sybilli chwyta w dłoń obnażany miecz i rusza z nim w mrok groty. Otaczają go mgły, pustka i przeraźliwa cisza...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole