Średniowiecze

Epoka pod znakiem krzyża i miecza. Dowiesz się, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę czytając średniowieczne utwory literackie. Poznasz terminy: uniwersalizm, augustynizm, tomizm, scholastyka, feudalizm, alegoria, styl romański, gotyk, dance macabre.

Średniowiecze - jedna z bardziej fascynujących epok w dziejach ludzkości. Zdominowana przez religię, krwawe wojny krzyżowe, epidemie i zarazy, rozmyślania o śmierci. Pozostawiła po sobie strzeliste katedry, warowne zamki, przejmujące chóry gregoriańskie, ideał rycerza, władcy, świętego i ideał miłości aż po grób. Średniowiecze dało początek literaturze w językach narodowych.

Świat średniowiecznej Europy, to świat zdominowany przez chrześcijaństwo, wszechobecne w sposobie myślenia, patrzenia na rzeczywistość, postępowania. Najwyższą wartością jest Bóg, który stanowi punkt odniesienia dla wszystkich innych wartości w życiu prywatnych i publicznym. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego to Kościół jest najpotężniejszą instytucją. Decyduje i wpływa nie tylko na życie religijne, ale także na gospodarkę, politykę i kulturę. Średniowieczna Europa mówi językiem Kościoła, po łacinie. Łacina panuje w kościołach, szkołach. To język prawa i dyplomacji wspólny dla wszystkich wykształconych środowisk zachodniego świata. Na drodze Kościoła do decydowania o wszystkim z czasem staje jednak władza świecka, Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego i jego ambitni władcy. Ostre spory o wyższości władzy nad władzą zachwieją powagą obu instytucji...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole