Symbolika w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Interpretacja 21 symboli.

Poznasz definicję symbolu. Dowiesz się, jakie symbole wprowadził do swojego dramatu Stanisław Wyspiański i jak można je odczytać.

Symbole to ulubione leksykalne środki stylistyczne młodopolskich twórców: literatów i malarzy. Symbolami mogą być znaki, pojęcia, przedmioty, motywy, postaci, sceny, które poza swoim podstawowym znaczeniem mają także znaczenie dodatkowe, ukrywają głębsze treści. Symbole w przeciwieństwie do alegorii nie są jednoznaczne. Można je rożnie odczytywać. Wyspiański w „Weselu” wielokrotnie sięgnął po ten środek stylistyczny. Za chwilę poznasz najbardziej popularne interpretacje. Nie wyczerpują one jednak wszystkich możliwości odczytania dzieła. Zacznijmy od przedmiotów.

Czapka z pawim piórem – element tradycyjnego odświętnego chłopskiego stroju, który sprawiał, że jego właściciel czuł się atrakcyjny. W dramacie takie czapki mieli drużbowie: Jasiek i Kasper. Temu nakryciu głowy m.in. zawdzięczali zainteresowanie panienek z miasta Haneczki i Zosi, z którymi przetańczyli pół weselnej nocy. Dla Jaśka czapka była cenniejsza niż złoty róg. Chłopak cały czas zwracał uwagę, by jej nie zgubić. Czapka z pawim piórem może symbolizować atrakcyjność tradycyjnych chłopskich wartości dla przedstawicieli innych warstw społecznych, mieszczan czy inteligencji. Może być także symbolem egoizmu chłopów, którzy przedkładali własne interesy ponad dobro ojczyzny. Być może czapka z piórem symbolizowała waleczność, zuchwałość, zuchowatość chłopów. W średniowieczu rycerze przypinali sobie pióra do hełmów. Pawie pióro na chłopskiej czapce miałoby podobne znaczenie...

plik audio mp3
Aby pobrać plik PDF przepisz podany kod demo w poniższe pole
plik audio mp3
Aby pobrać plik MP3 przepisz podany kod demo w poniższe pole