Kim jest poliszynel i dlaczego zdradza tajemnice


Henry D'Allemagne, Poliszynel

O tajemnicy poliszynela mówimy wtedy, gdy chcemy dać rozmówcy do zrozumienia, że rewelacje, które nam przekazuje są powszechnie znane i wszyscy o nich wiedzą. Tajemnicą poliszynela są na przykład ogromne długi Ignacego Krasickiego, kochliwość Adama Mickiewicza czy wyniosła zazdrość Juliusza Słowackiego o uznanie, jakim cieszył się autor "Ballad i romansów".

Czy wiesz, kim jest przywoływany w wyrażeniu poliszynel?
O poliszynelu świat usłyszał w XVI wieku. To jedna z postaci wywodzącej się z Włoch komedii dell'arte. Cechuje ją brak manier, gburowatość, garbate plecy, mundur w jaskrawych kolorach z przewagą czerwieni, kapelusz z kogucim piórem, wywołujące szyderczy uśmiech zachowanie. Celem tej postaci było przekazanie widzowi informacji dotyczących innych bohaterów występujących w sztuce. Wiadomości te pozwalały zrozumieć intrygę. Poliszynel chodził po scenie i mówił do siebie, ujawniając najskrytsze sekrety innych.

W Polsce komedia dell'arte grywana bywała na dworach Władysława IV i Jana III Sobieskiego i wtedy to zapewne powstał ironiczny frazeologizm "tajemnica poliszynela".

Zobacz także