Hymn na cześć Polaka debiutem Miguela de Cervantesa


El Greco, Święty Jacek

Niewiele osób wie, że najbardziej znany na świecie hiszpański pisarz, autor słynnej powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" bohaterem swojego utworu uczynił wybitnego Polaka Jacka Odrowąża.

Jacek Odrowąż i jego brat Czesław byli pierwszymi Polakami, którzy w 1220 roku wstąpili do zakonu dominikanów. Jacek był wybitnym kaznodzieją, który ewangelizował ludność Karyntii, Moraw, Czech, Polski, Rusi i Prus. Wsławił się wieloma cudami. W 1594 roku został ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego.

Z okazji pierwszej rocznicy tej kanonizacji dominikanie z klasztoru św. Dominika w Saragossie ogłosili wielki konkurs poezji. W poetyckie szranki stanął wówczas od wielu lat marzący o pisarskiej sławie Miguel de Cervantes Saaverda. Przedstawił hymn zatytułowany "San Jacinto" (Święty Jacek), w którym wychwalał cnoty Polaka i moc jego wstawiennictwa. Utwór olśnił jurorów. Ogłosili Cervantesa zwycięzcą konkursu i przyznali mu nagrodę w postaci trzech srebrnych łyżeczek. Tłumaczenie hymnu możesz przeczytać tutaj >>

Święty Jacek zainspirował także pochodzącego z Grecji wybitnego hiszpańskiego malarza El Greco, który namalował wizerunek dominikanina rozmawiającego z Matką Boską.

Zobacz także