Wszyscy święci w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza


Święci Pańscy

Dwadzieścioro pięcioro świętych wymienia Henryk Sienkiewicz na kartach powieści „Krzyżacy” opisując realia Polski za czasów Władysława Jagiełły. Postaci te stanowiły dla ówczesnych rycerzy i dam wzory do naśladowania, były źródłem nadziei i dodawały otuchy w trudnych chwilach. Bohaterowie „Krzyżaków” przyzywali je w zależności od sytuacji, w jakiej się znaleźli. Szukali z biografiach świętych wskazówki, jak powinni postąpić lub prosili ich o wstawiennictwo u Boga i pomoc w realizacji planów.

Wśród wymienionych przez Sienkiewicza byli patroni Polski, święci powszechnie znani w średniowieczu i popularni do dzisiaj, jak również postaci znane tylko najbardziej dociekliwym. Pomiędzy nimi znajdziecie męczenników za wiarę i poglądy, mistyków, ascetów, osoby wspierające biednych.

Lista świętych wymienionych w „Krzyżakach” w porządku alfabetycznym: Anna (babcia Jezusa Chrystusa), Agnieszka (Rzymianka), Benedykt z Nersji, Benedykt z Aniane, Bonifacy, Brygida Szwedzka, Dionizy, Florian, Jadwiga Andegaweńska (królowa Polski), Jakub z Composteli, Jan z Tolomei, Jan (którego „poganie chcieli usmażyć" niezidentyfikowany przez edusens.pl), Jerzy (patron rycerzy), Liboriusz, Kosma i Damian, Maria Magdalena, Maurus, Michał (Sienkiewicz nazywa go świętym, ale chodzi o błogosławionego zakonnika z Sandomierza), Mikołaj, Piotr (Apostoł, biskup Rzymu), Ptolomeusz, Stanisław ze Szczepanowa, Wawrzyniec, Wojciech.

Zobacz także
Sezon na kawę
foto

W "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, nie bez przyczyny nazywanym narodową epopeją, znajdziesz opi... więcej »