Zrobić świetny interes na wojnie


Ilustracja, 1877

Literatura polska pełna jest opisów cierpienia i nieszczęść, jakie niesie ze sobą wojna. Kiedy jednak uważnie poszukać, znaleźć w niej można także przykłady postaci i to pozytywnych, które wojenną zawieruchę wykorzystały do własnych, osobistych celów i wzbogacenia się.

Stanisław Wokulski, bohater "Lalki" Bolesława Prusa, był drobnym sklepikarzem, którego dochody oceniano na 30 000 rubli rocznie. Gdy zakochał się w młodej i olśniewającej arystokratce, postanowił wzmocnić swoją matrymonialną kandydaturę odpowiednim majątkiem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Wokulski wybrzydzał w wyborze interesu, na którym chciał się dorobić. Kupiec zaoferował swoje usługi, jako dostawca żywności dla wojska, rosyjskiej armii walczącej właśnie w Bułgarii przeciwko Turkom. Po ośmiu miesiącach wrócił do Warszawy z majątkiem pomnożonym dziesięciokrotnie.

Po raz kolejny okazało się jednak, że pieniądze szczęścia nie dają, zwłaszcza takie zarobione na wojnie. O historii miłości i interesów Wokulskiego przeczytasz tutaj>>

Zobacz także