Pisarze samobójcy

Najbardziej znanym polskim pisarzem samobójcą jest Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy". Targnął się na życie w 1939 r., gdy dowiedział się, że do Polski wkroczyły wojska radzieckie. Na wieść o agresji próbował zaciągnąć się do polskiej armii, gdy mu odmówiono wraz z narzeczoną poszedł do lasu, gdzie zażył narkotyki i podciął sobie żyły. Według innych źródeł miał podciąć sobie tętnicę szyjną.

W 1951 roku życie odebrał sobie poeta, prozaik, publicysta Tadeusz Borowski. Autor "Pożegnania z Marią" zatruł się gazem z kuchenki gazowej, zażył także zbyt dużą dawkę środków nasennych. Miał 29 lat. Przyczyn tego kroku upatrywano w depresji związanej z rolą jaką odegrał w propagowaniu komunizmu, a także w nieszczęśliwym romansie, w który się pisarz się uwikłał.

Poeta, Rafał Wojaczek popełnił samobójstwo w 1971 roku, w wieku 26 lat. Przedawkował lekarstwa uspokajające. Od lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, depresją. Wszczynał bójki, awantury i podejmował próby samobójcze.

Kilkakrotnie samobójstwo próbował popełnić także Edward Stachura. Próba, którą podjął 24 lipca 1979 roku zakończyła się śmiercią pisarza. Zażył zbyt wiele lekarstw psychotropowych, a następnie powiesił się na sznurze.

3 maja 1991 roku z swoim mieszkaniu w Nowym Jorku samobójstwo popełnił Jerzy Kosiński. Autor "Malowanego ptaka" zażył środki nasenne, wszedł do wanny, założył sobie worek na głowę i umarł. Przed śmiercią napisał „Kładę się teraz do snu, na trochę dłużej niż zwykle. Nazwijmy to wiecznością.”

Zobacz także