Realizm życiowy pani Meliton


E. Manet, Promenada

"Kobiet nie zdobywa się ofiarami tylko siłą"- doradzała pani Meliton Stanisławowi Wokulskiemu, bohaterowi "Lalki" Bolesława Prusa. Ta doświadczona przez życie kobieta obala też kilka innych, popularnych nawet dzisiaj, opinii.

- To nie jest prawda, że panna ładna i dobra, choćby nie miała majątku, może dobrze się wydać. Pani Meliton nie miała majątku i nie wyszła dobrze za mąż.
- To nieprawda , że zakochani książęta i hrabiowie są ludźmi szlachetnymi, którzy w zamian za serce mają zwyczaj poślubiać ubogie nauczycielki. Pani Meliton oddała serce (i nie tylko serce) hrabiemu, ale ten nie chciał się żenić.
- To nieprawda, że wykształcona i zaangażowana nauczycielka zyskuje miłość uczniów i szacunek ich rodziców. Z pani Meliton rodzice drwili od śniadania do kolacji, a uczniowie jej dokuczali, mimo że była świetną nauczycielką.
- Pijak po ślubie nie przestaje pić. Pani Meliton wyszła za podstarzałego guwernera, który nieco się upijał, by go podźwignąć moralnie. A on po ślubie pił jeszcze więcej, a małżonkę okładał kijem.
- Pies nie jest najwdzięczniejszym stworzeniem. Pupil pani Meliton pokąsał służącą, a ją samą doprowadził do ciężkiej choroby. Podczas pobytu w szpitalu pani Meliton doszła do wniosku, że bardziej opłaca się być swatką niż nauczycielką i to zmieniło jej życie na lepsze.

Nie ma lektury bardziej przydatnej niż "Lalka". Jeśli chcesz uchronić się przed popełnianiem życiowych błędów, przeczytaj powieść Prusa.

Zobacz także
Rekordzista
foto

Ponad 600 tomów napisał w ciągu 57 lat twórczości najbardziej pracowity polski literat, Józef Ign... więcej »