Wybitni polscy poeci mieli wiele dzieci

foto

S. Wyspiański, Śpiący Staś

Najwybitniejsi polscy poeci mogli pochwalić się nie tylko rewelacyjnymi utworami literackimi, ale również gromadką wspaniałych dzieci.

Przykład literatom dawał sam Mikołaj Rej z Nagłowic uchodzący za ojca literatury polskiej. Literat doczekał się z żoną, Zofią Kossówną ośmiorga pociech: Andrzeja, Mikołaja, Krzysztofa, Anny, Doroty, Bogumiły, Elżbiety i Barbary.

Udaną rodzinę stworzył również opiewający uroki życia na wsi Jan Kochanowski. Poeta przez lata zakochany w swojej pięknej i mądrej żonie Dorocie, spłodził z nią siedmioro dzieci: Urszulę, Hannę, Halszkę, Poliksenę, Jana, Ewę i Krystynę. Rozpacz po stracie Urszulki znalazła swoje odzwierciedlenie w cyklu "Trenów".

Adam Mickiewicz, ustatkowawszy się nieco po licznych młodzieńczych podbojach, z Celiną Szymanowską miał sześcioro dzieci, czterech synów: Józefa, Aleksandra, Władysława i Jana oraz dwie córki: Helenę i Marię.

Spośród ośmiorga dzieci autorki "Roty" Marii Konopnickiej i jej męża Jarosława dwoje zmarło w niemowlęctwie. Pozostała szóstka: Tadeusz, Stanisław, Zofia, Helena, Laura zainspirowała poetkę do napisania wielu uroczych wierszyków dedykowanych najmłodszym.

Stanisław Wyspiański ze swoją wieloletnią przyjaciółką, a wreszcie także i żoną, Teofilią Pytko doczekał się trojga dzieci: Mieczysława, Stanisława i Heleny. Wyspiańscy wspólnie wychowywali także Teodora, syna Teofilii. Autor "Wesela" realizujący swoje artystyczne cele w wielu dziedzinach sztuki, wielokrotnie malował swoją żonę i pociechy.

Wgłębiając się w biografie poetów łatwo zauważyć, że dzieci nie tylko przynoszą szczęście rodzinie, ale są również bardzo inspirujące.

Zobacz także